10.Ulusal Kalıpçılık Zirvesi

21 Ekim 2021 Perşembe
  • Zirve Hakkında
  • Konuşmacılar
  • Sponsorlar
  • Fotoğraf Galerisi
  • Video Galeri

Kalıp sektörü ZİRVE ‘de bir araya geldi

19 Eylül 2019 tarihinde, Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği (UKUB) tarafından dokuzuncusu düzenlenen, “Yerli Kalıp, Güçlü Sanayi” temalı zirve, Gebze’de Otomotiv Yan Sanayii İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TOSB) Workinn Otel’de gerçekleştirildi. Dünyadan ve Türkiye’den gelişmelerin, sektörde yaşanan sorunların ve çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı zirvede, UKUB Yönetim Kurulu Başkanı Şamil ÖZOĞUL ‘’Yerli Üretim, Güçlü Türkiye’’ başlıklı konuşması ile sektör öngörülerini de anlatarak görkemli bir açılış yaptı.

Zirve’ye konuşmacı olarak katılım gösteren sektörün önde gelen isimlerinden, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Şekib AVDAGİÇ, KOSGEB Başkan Yardımcısı Sn. Ahmet AKDAĞ, UKUB Yönetim Kurulu Danışmanı Sn. Can OKATAN, Coşkunöz A.Ş. Ticari Genel Müdür Yardımcısı Sn. Yılmaz ÇORUH, Küçükoğlu Holding Sanayi Grup Başkanı Sn. Tolga TÜRKASLAN, , Döktaş Ürün Geliştirme Müdürü Sn. Bülent MEMİŞOĞLU, , Asil Çelik İç Pazarlama ve Satış Yöneticisi Sn. Ali ÇATAL, Scope Partner Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Emin ATAÇ, TB Sewtech Turkey Başkanı ve Toyota Boshoku Kıdemli Genel Müdürü Sn. Hakan KONAK, Türk kalıpçılığının mevcut durumu ve gelecek vizyonu, Dünya kalıpçılığında son durum ve Türk kalıp sektörünün dünyadaki yeri, sanayi sektörlerinin durumu ve Türk kalıpçılığına etkisi, ana ve yan sanayinin Türk kalıpçılarından beklentileri, Türk kalıpçılık sektörü için potansiyel yeni pazarlar, kalıp projeleri başarı hikayeleri, devlet destek ve teşvikleri, katma değerin arttırılmasında Ar-Ge’nin önemi, mesleki eğitim ve istihdam konularına değindiler.

350 üst düzey sektör mensubu ile otomotiv sektörünün önde gelen OEM ve TIER 1, TIER 2 firmaları, UKUB’un yaptığı çalışmaları anlamlı bulduklarını, sektörün gelişmesi için yapılan çalışmaları desteklemek gerektiğini ifade ettiler.

Başkan Şamil ÖZOĞUL, konuşmasında imalat sanayi tedarik zincirini bir araya getiren sektörel toplantıların önemine vurgu yaptı:

‘’İlk geniş katılımlı toplantımızı bundan yaklaşık 10 yıl önce TOSB konferans salonunda gerçekleştirmiştik. İlk organizasyonun amacı ve çağrı başlığı ‘Kalıp tedarikinde yurtdışına bağımlılığın azaltılması, ulusal kalıpçılığın geliştirilmesi ve kalıp ihracatının arttırılması’ idi.

Bu başlangıç, otomotiv tedarik zincirindeki KALIP halkasının hak ettiği yeri alması yolunda önemli bir adım oldu ve devamında gerçekleştirilen bir dizi faaliyet ile bir çok kalıpçımız, ana ve yan sanayi firmaları ile doğrudan çalışma imkanına kavuştular.

Ancak, hem biz kalıpçıların hem de devlet politikalarının eksiklerinden ve hatalarından dolayı, maalesef halen yurt dışından, çok fazla kalıp tedarik edilmekte.

İthal ikame, uzun soluklu ve istikrarlı bir çabayı, sabrı, daha çok da, sanayiyi ihmal edip, inşaat ve benzeri sektörleri kollayan büyüme politikasının değiştirilmesini gerektiriyor.

Ülkemizin kalkınmasında ve küresel rekabet gücü kazanmasında sanayi politikalarının ve dolayısıyla sanayi sektörünün önemi büyüktür. Bu sektörler içerisinde özellikle imalat sanayi sektörü, refah seviyemizin önemli bir belirleyicisidir.

İmalat sanayinde kullanılan ürünleri ithal etmek, kısa vadede cazip olsa da, ülkemizdeki mevcut kaynakları belirli bir yatırım planı çerçevesinde organize ederek, yerli üretim oranlarının artırılması, özellikle otomotiv ve bağlantılı sektörlerde kullanılan kalıp, makine, teçhizat gibi stratejik öneme sahip ürünlerde yerli üretime dönülmesi, öncelikli devlet politikası olarak ele alınmalı devletin tüm ilgili kurumları tarafından da desteklenmelidir.

Ulusal Kalıpçılık Zirvesi, çıtayı her yıl daha yükseğe taşıyor

Sözlerine ISTMA’nın 2019 raporu ile devam eden ÖZOĞUL,  ‘’Günümüzde iyi bir kalıpçı olmak tek başına hiçbir şey ifade etmiyor maalesef. Kalıpçı olmaktan ziyade, kalıp üreticisi olmaya çalışmalıyız. İnsan kaynağı eksikliği, büyüme ve süreç iyileştirme konularında önemli bir kısıt haline gelmiştir. UKUB olarak bizim de üyesi olduğumuz ISTMA’nın 2019 raporuna göre; önümüzdeki on yıl içinde, küresel kalıp sektöründe çalışan sayısının % 8 azalacağı öngörülmekte. Bu azalmanın temel gerekçesi, teknolojik gelişmeler sayesinde,  insana daha az ihtiyaç duyulacak olması gösteriliyor…

Biz kalıpçılar, küresel arenada mücadele etmeye devam edeceksek eğer, sıranın bir gün bize geleceği bilinciyle, her açıdan rekabetçi organizasyonlar haline dönüşmek durumundayız. Hangi sektör olursa olsun, her daim parolamız “ Yerli üretim, güçlü TÜRKİYE ” olmalıdır” dedi.

Yerli Kalıp, Güçlü Sanayi

Bu yılın temasını nasıl belirlediklerini de salondakilerle paylaşan Başkan Şamil ÖZOĞUL, ‘’ Türk kalıpçısının fiyat, süre ve kalite anlamında halen rekabetçi olabildiği birçok kalıbın, yine de yurtdışına sipariş verildiğini üzülerek görmekteyiz. Bu sorunu aşmak amacıyla, UKUB olarak, on yıl önce yaptığımız çalışmayı günümüz şartlarına uygun hale dönüştürerek, yeni ve çok daha geniş kapsamlı bir çalışma başlattık. Bu çalışma programının sloganını ve 9. Ulusal Kalıpçılık Zirvesi’nin ana temasını da bu yüzden ‘Yerli Kalıp, Güçlü Sanayi’ olarak belirledik’’ dedi.

Başlatılan çalışma hakkında detaylı bilgilendirmeyi UKUB Yönetim Kurulu Danışmanı Can OKATAN yaptı. Can OKATAN “UKUB olarak “Sektörel Kümelenme” sürecini tasarladık ve yakın zamanda çalışmalarımıza başlayacağız. Sektörel Kümelenme sayesinde yurt içinde ve yurt dışında büyük projelerin kalıplarına birlik olarak talip olabilmeyi ve kümelenmeye dahil olacak üyelerimize iş hacmi yaratabilmeyi hedeflemekteyiz. Sektörel kümelenme, geçen yıl yaptığımız kalıpçılık çalıştaylarından çıkan aksiyonlardan biri olan “Türk Kalıp Sektörünü Markalaştırmak” için bir gerek şart olmakla beraber, bir diğer gerek şartı da beraberinde doğurmaktadır, ‘UKUB Tarafından Önerilen Kalıpçı Sertifikasyonu’.” dedi. Can OKATAN kümelenme çalışmalarını otomotiv, beyaz eşya, medikal ve ambalaj endüstrisi olarak sınıflandıracaklarını belirtti.

Türk kalıpçılığını geliştirmek, daha çok iş alımını sağlamak, ana ve yan sanayi firmalarının kalıpçılardan beklentilerini ortaya koymak, kalıpçılık sektöründeki gelişmeleri, sorunları ve çözüm önerilerini tartışmak amacıyla düzenlenen 9. Ulusal Kalıpçılık Zirvesi, sohbet paneliyle son buldu.

Şamil ÖZOĞUL

Yerli Üretim, Güçlü Türkiye


Yönetim Kurulu Başkanı

Can OKATAN

UKUB Türkiye’nin Kalıphanesi, Sektörel Markalaşma için Sektörel Kümelenme

Can Okatan Endüstriyel Danışmanlık Genel Müdürü

Yılmaz ÇORUH

Ana ve Yan Sanayilerin Türk Kalıpçılarından Beklentileri

Coşkunöz A.Ş. Ticari Genel Müdür Yardımcısı

Tolga TÜRKASLAN

Alt Değil, Ana Sektör Olarak Kalıpçılık

Küçükoğlu Holding Sanayi Grup Başkanı

Şekib AVDAGİÇ

Mesleki Eğitim ve İstihdam

 

İTO Yönetim Kurulu Başkanı

Ahmet AKDAĞ

Devlet Destek ve Teşvikleri, Katma Değerin Arttırılmasında Ar-Ge nin Önemi

KOSGEB Başkan Yardımcısı

Bülent MEMİŞOĞLU

Yüksek & Alçak Basınç Kalıp Prosesleri Başarı Hikayeleri

 

Döktaş Genel Müdürü

Ali ÇATAL

Asil Çelik ve Kalıp Çelik Yatırımları Hakkında Bilgilendirme

Asil Çelik İç Pazarlama ve Satış Yöneticisi

Emin ATAÇ

Kalıpçılıkta Global Başarı Stratejileri

Scope Partner Yönetim Kurulu Danışmanlığı Kurucusu

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.

ZİRVE SILVER SPONSOR

ZİRVE STAND PAKET SPONSORLARI