Başkanın Mesajı

Yıl sonu geldi…

2022 yılına veda ettiğimiz şu günlerde, kalıp sektörü olarak yoğun ve verimli geçen bir yılı daha bitirmenin tatlı yorgunluğu içerisindeyiz. İnşallah 2023 yılı da şimdiden ülkemiz ve sektörümüz için hayırlar getirsin, başarılı ve verimli bir yıl olsun.

2022 yılı kısa özette genel ülke durumumuz açısından enflasyon ve artan pahalılık gibi ana sorunların yanı sıra 2020 yılından bu yana her çeyrekte büyüme ve en son olarak da yıllık %7,6 lık büyüme gibi olumlu birtakım gelişmelerin de habercisi oldu aslında. Umarız büyüme ile birlikte enflasyon ve hayat pahalılığı da ters orantılı şeklide azalır.

Sektör olarak yoğun bir sezon dedik evet, 100.yıla bir kala TOGG yerli ve milli aracımız banttan indi. 2030 yılına kadar toplamda 5 model ve 1 milyon araç üretimi ile ülke ekonomimize ve sektörümüze büyük bir ivme kazandıracağı gerçeği bizleri mutlu etmektedir. Bunun yanı sıra beyaz eşya, ambalaj ve uzay-havacılık sektörlerindeki kalıp üretimleri ve ihtiyaçları da sektörümüze otomotivden sonra itici bir güç oluşturmaktadır.

 

Geçtiğimiz aylarda Metal Expo, Maktek Avrasya ve bu yıl 31. si düzenlenen ve dünyada her yıl düzenlenen fuarlar arasında 2. olan Plast Eurasia fuarlarına katılım gösterdik.  Bunun yanı sıra T.C. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcımız sayın Murat Zaman’ın teşrifleri ile 22 Kasım 2022 tarihinde, “Global Ekonomide Arayışlar; Finansal Riskler ve Yeşil Dönüşüm Fırsatları” ana teması ile gerçekleşen olan 15. PAGEV Türk Plastik Endüstrisi Kongresi ‘ne nazik davetleri için Başkanımız Yavuz Eroğlu beye ve değerli ekibine Birliğimiz adına teşekkür ederim. İçeriği ve bilgi paylaşımı ile çok verimli bir kongre gerçekleşti.

Ayrıca Kasım ayı içerisinde de MAKFED Başkanımız Sayın Adnan Dalgakıran’ ı makamında ziyaret ederek iş birliğimiz noktasında görüşmeler yaptık. UKUB olarak gözlemci üye sıfatı ile başvurumuzu da gerçekleştirdik. Bildiğiniz üzere kendisi iş insanı olmasının yanı sıra sosyal olarak da çok renkli bir büyüğümüz. Kendi kitabı olan Yüzleşme’yi okumanızı tavsiye ederim.

Kitabın ana konusu son üç yüzyıldır Türkiye’nin dünya ekonomisinden aldığı %0,7-1,3 bandının hiç değişmediği, bunun alt nedenleri ve çözüm önerileri üzerine. Aslında iç pazarda her geçen sene büyümek bir başarı gibi gözükse de dış pazardaki payımız artmadığı sürece gerçek bir başarı ve büyümeden bahsedemeyiz. Bu bizim sektörümüz için de geçerli bir durum. Çözümleri merak edenler kitabı okurlar artık…

 

 

Bildiğiniz üzere Türkiye genelinde Ticaret ve Sanayi Odalarında seçimler oldu. Seçilen tüm Başkanlarımıza canı gönülden başarılar dileriz. Bu kapsamda BTSO Başkanımız Sayın İbrahim Burkay Bey ile de bir görüşmemiz olmuştu. Aralık sonuna doğru BTSO ve UKUB olarak iş birliğimiz noktasında toplantımız olacak.

Son olarak Tüyap Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, Takım Tezgâhları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) iş birliği ile KOSGEB ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin değerli destekleri alınarak düzenlenen BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarları eş zamanlı olarak 14- 17 Aralık 2022 tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecektir. Açılışa bizleri de davet eden Tüyap üst yönetimine ayrıca çok teşekkür ederiz.

Yılın bu son yazısını, yine Yüzleşme kitabından bir paragraf ile bitirmek istiyorum.

“Yıldızlara bakmayan göğe ulaşamaz derler. Göğe ulaşmayı hedefleyin! Hedefinizi Türkiye içinde çizer ve kendinizi kendinizle kıyaslarsanız orada kalırsınız. Ama hedefi dünya pazarı koyar ve meselelere kıyaslamalı bakarsanız sonuç bambaşka.”

Katma değerimizi, daha çok iş yaparak değil de nitelik yönünden yüksek nicelik yönünden az işlerle arttırdığımızda gerçek başarıyı yakalamış oluruz.

2023’e hazırlandığımız bu son aylarda, tüm dostlarımıza, büyüklerimize, küçüklerimize önce sağlık, sonrasında başarı ve huzur dilerim. Umarım her şey gönlünüzce olur. 2023 de görüşmek üzere. Allah’a emanet olun….

En derin sevgi ve saygılarımla.

Şahan EÇİN

UKUB Yönetim Kurulu Başkanı