Başkanın Mesajı

Bir Yılımızı Tamamlıyoruz

2 Nisan 2021 yılında yapılan seçimli genel kurulumuzun ardından 1 yılımızı 9 Nisan da yapacak olduğumuz 20. Olağan Mali Genel Kurul toplantımız ile tamamlıyoruz. Öncelikle tüm üyelerimize ve sektör temsilcilerimize bizlere göstermiş oldukları destekler için çok teşekkür ederiz.

2019 yılından bu yana ulusal ve uluslararası bazda zor yıllardan geçtiğimiz hepimizin malumu. Özellikle enerji maliyetlerindeki ciddi artışlar ve özellikle de alaşım elementlerindeki fiyat yükselmeleri sektörümüzü ciddi anlamda maliyet anlamında etkileyen unsurlardan olmuştur.

2021 itibari ile öncelikli olarak enerji maliyetlerinde artışlar ve buna bağlı enerji kısıtlamaları nedeni ile yapılan üretim duruşları OEM ve TIER1 firmaları dalga etkisi ile altına almıştır. Buna bağlı olarak Tier2 sınıfına girdiğimiz biz yerli kalıpçılarda ilgili projelerin bu duruşlara paralel ötelenmesi, bekletilmesi vb. olumsuz durumlar ile karşı karşıya bulunmaktayız. 2021 son çeyreğinden itibaren konuşulan asgari ücrete yapılan %50 lik zam ile tüm firmalar için genel maaş yapısında ciddi bir revizyon yapılmasını gerektirecektir.

 

Ayrıca başta doğalgaz ve elektrik olmak üzere genel giderlerde ciddi artışlar söz konusu olmuştur.

2022 OCAK  İTİBARİ İLE  ARTIŞ ORANLARI

NAVLUN

%325

ELEKTRİK

%52-130

DOĞALGAZ

Elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın satış fiyatına %15

Elektrik üretimi haricinde kullanılan doğal gazın satış fiyatına % 50

AKARYAKIT

( 2021 son 3 ay ) Benzin %49, motorin %58, LPG  %80

Bunun yanı sıra son dönemde Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş hepimizin içini acıtan görüntülere sahne olmuştur. Umarız en kısa sürede barış ortamı sağlanarak huzur ortamı tesis edilir.

Tüm bu olumsuz şartlar altında sevindirici durum ise yerli kalıp sektörümüzün %70-80 doluluk oranı ile çalışması ve bu sürecin de 2025 yılına kadar aralıklar ile de olsa devam edecek olmasıdır. Özellikle döviz kuru ve navlun fiyatlarındaki ciddi artışlar yerli kalıpçılarımızın hem iç pazarda hem de dış pazarda seçilmesi noktasında büyük önem taşımaktadır.

Geçmiş bir yılımızda en önem verdiğimiz bir diğer konu da mavi yaka ve beyaz yaka ihtiyacındaki sıkıntı ve buna bağlı STK bazında destekleyici tüm projelerde aktif rol almak ana aksiyonlarımızdan biri olmuştur. Marmara Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi ve Gazi üniversitesi ile bu yönde eğitimlerimiz olmuştur. Bu eğitimlerimiz diğer üniversitelerimiz ile de devam edecektir.  Bunun yanı sıra Tiad ve Tezmaksan Akademi ile de geçtiğimiz ayda da mavi yaka eğitimi konusunda bilgi alışverişinde bulunulmuştur. Ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu tarafından “Kadın Varsa Yarın Var” sloganıyla başlatılan “Sanayide Kadın Eli” projesinde aktif yer alan Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Fatma AYDOĞDU ile UKUB işbirliğinde kadın gücümüzün KALIP sektöründe özellikle mavi yaka seviyesinde arttırılması noktasında görüşmeler gerçekleştirdik.

Bizim gerçek gücümüz sahip olduğumuz genç beyinler ile geleceğe emin adımlar ile gidebiliriz.

Bu vesile ile de Nisan ayında idrak edeceğimiz Ramazan ayımızın bereket, kardeşlik, birliktelik ve manevi değerler açısından etkilerinin tüm yaşantımıza yayılması dileklerimi ifade ederken, şimdiden de Ramazan Bayramınızı en içten dileklerimle tebrik ederim.  

Selam ve saygılarımla.

Şahan EÇİN

UKUB Yönetim Kurulu Başkanı