TR

EN

TÜRKİYE’DE TEKNİK EĞİTİME GEREKEN ÖNEM VERİLMİYOR

TÜRKİYE’DE TEKNİK EĞİTİME GEREKEN ÖNEM VERİLMİYOR

UKUB’un UKEM bünyesinde düzenlediği 2015 yılı ilk dönem eğitimleri, Sac Şekillendirme Kalıpçılığı eğitimiyle başladı. UKUB Başkanı Şamil Özoğul, devletin teknik ara personel yetiştirmeye daha fazla ağırlık vermesi gerektiğini belirtti.

Kalıp sektöründe çalışan teknik personeli mesleki konularda daha donanımlı hale getirmek ve sektöre nitelikli personeller kazandırmak amacıyla UKUB (Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği) bünyesinde kurulan UKEM’in (Ulusal Kalıpçılık Eğitim Merkezi) 2015 yılı ilk dönem eğitimleri başladı. Beşevler Sanayi Sitesi’ndeki Eğitim Merkezi’nde düzenlenen ilk eğitim Sac Şekillendirme Kalıpçılığı konusunda yapıldı.

TEKNİK ARA PERSONEL BULMAKTA OLDUKÇA ZORLANIYORUZ

UKUB (Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği) Başkanı Şamil Özoğul, sektörün nitelikli personel sorununa çözüm bulmak amacıyla eğitim çalışmalarına büyük önem verdiklerini söyledi. Kalıpçılığın katma değerinin çok yüksek olduğunu ancak sektörde nitelikli personel sıkıntısı çektiklerini söyleyen Özoğul, “Sektörümüzün en önemli sorunlarından birisi çalışacak nitelikli personel bulmak. Bu soruna çözüm ortağı olmak amacıyla UKEM’i kurduk” dedi.

UKEM’de temel seviyede kalıpçılık eğitimi için gerekli makina, ekipman ve yazılım yatırımlarını yaptıklarını ve 2015 yılının ilk eğitimini de, Sac Şekillendirme Kalıpçılığı konusunda düzenlediklerini belirten Özoğul, “Daha önceden açıkladığımız program dâhilinde eğitimlerimiz sürecek” dedi.

DEVLET DESTEĞİ ŞAR

Türkiye’deki mesleki eğitime daha çok ağırlık verilmesi gerektiğini de belirten Şamil Özoğul, katma değeri yüksek üretim yapılabilmesi için önce teknik ara personel konusundaki sıkıntının çözülmesi gerektiğini söyledi. Özoğul, “Türkiye’de teknik eğitim yeterli değil. Eğitim merkezi kurmamızın nedeni teknik ara personel sıkıntısına çözüm ortağı olmaktır. Fakat bizim gücümüz oldukça sınırlı. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı’nın teknik eğitime daha çok ağırlık vermesi gerektiği kanısındayız. Bu konuda sektör temsilcilerinin de görüşü alınıp hızla bir devlet politikası geliştirilmelidir” diye konuştu.

KATILIMCILARA SERTİFİKA VERİLDİ

Öte yandan Sac Şekillendirme Kalıpçılığı eğitimine, UKUB üyesi firmalarda çalışan 18 personel katılım sağladı. Tüm gün süren programda katılımcılara sac şekillendirme yöntemleri hakkında teknik bilgiler aktarıldı. Eğitim sonunda da katılımcılara sertifika verildi.