TR

EN

METAL-TEK Toplantısı’na Katıldık

METAL-TEK Toplantısı’na Katıldık

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından organize edilen Metal Sanayi Teknik Komitesi’nin (METAL-TEK) 14. toplantısı, 19.12.2023 tarihinde Başkanımız Şahan EÇİN’in katılımıyla çevrimiçi olarak gerçekleşti.

Toplantıda JICA projesi, çelik ve alüminyum yol haritası projelerinin son durumu, nadir toprak elementleri projesi, mobilite eylemlerinden elektrikli araç (Otomotiv) ve elektrikli araç teknolojileri başlığı altındaki 7.1, 7.2 ve 7.3 eylemleri hakkında komite üyelerine bilgilendirme yapıldı. Başkanımız Şahan EÇİN söz alarak kalıpçılık sektörünün dış ticaret ve büyüme verilerini paylaşarak UKUB hakkında bilgilendirmede bulundu. Ayrıca sektörümüz adına alt bölümdeki taleplerimiz dile getirildi.

1- Nace Rev2 kodlarına göre Orta Düşük Teknoloji Sınıfında yer alan kalıp sektörümüzün yüksek  teknoloji veya en azından orta-yüksek teknoloji düzeyine çıkartılması,

25.73.03 Metalden kalıp ve döküm modeli imalatı (kek ve ayakkabı kalıpları hariç)

25.73.05 Plastikten kalıp ve döküm modeli imalatı (kek ve ayakkabı kalıpları hariç)

2- Özellikle aşağıdaki GTIP kodlarının alt dallara ayrılması. Sac kalıpçılığı, dövme kalıpçılığı, Plastik enjeksiyon hacim, plastik enjeksiyon şişirme gibi.

84804900   Metaller için diğer kalıplar

84807100   Plastik ve kauçuk enjeksiyon kalıplar

3- Uygun şartlarda krediye ulaşım noktasında desteklerin sağlanması,

4- Yerli kalıp üreticilerine özel olarak uygulanan amortisman oranının %100 den %250 ye çıkartılması veya vergi teşvik/indirimler ile desteklenmesi,

5-Kalıpçılık OSB konusunda uygun fiyat ve ödeme şartlarına göre yer tahsisi konusunda destek verilmesi. Yer olarak özelikle Gemlik merkezli OSB alanlarına öncelik verilmesi.

Bakanlık tarafından taleplerimizin değerlendirileceği ve ilgili çalışmalara başlanacağı iletildi. Aynı zamanda M7.1 Mobilite alt çalışma grubuna UKUB dahil edildi.