TR

EN

DİJİTAL MODELLEME VE 3D BASKI MERKEZİ İÇİN BEBKA İLE İMZALAR ATILDI

DİJİTAL MODELLEME VE 3D BASKI MERKEZİ İÇİN BEBKA İLE İMZALAR ATILDI

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) desteğiyle Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği’nin (UKUB) hayata geçireceği ve bölgede başta otomotiv olmak üzere beyaz eşya, savunma, havacılık ve mobilya sektöründe faaliyet gösteren firmaların ortak kullanımına açık olacak “Dijital Modelleme ve 3D Baskı Merkezi”nin kurulmasına ilişkin projenin imzaları atıldı.

BEBKA’nın yüzde 75 oranda destek vereceği 1,14 milyon liralık proje için düzenlenen imza töreninde BEBKA Genel Sekreteri Doç. Dr. M. Zeki Durak ile UKUB Yönetim Kurulu üyesi Ali Başak, hazır bulundu. Projeye ilişkin bilgi veren Genel Sekreter Durak, yaygın olarak kullanılan geleneksel imalat yöntemlerinin prototip ve numune üretimlerinde ciddi sıkıntılara yol açtığını, bu sıkıntıların en başında prototip ve numune üretimleri için gerekli olan makine ve kalıp tedarikinin uzun sürmesinin ve daha sonrasında olası tasarım değişikliği sebebiyle kalıplarda revizyon veya değişim maliyetlerinin yüksekliğinin geldiğini söyledi.

HIZLI PROTOTİPLEŞME TEKNOLOJİSİ

Hızlı prototipleme teknolojilerinin, ürün tasarlama ve geliştirme süreçlerinde yaşanan problemlere çözümler getirdiğini aktaran Durak, “Hızlı prototipleme olmadan bir tasarımın prototipinin üretilmesi için gerekli makinaların temini, kalıp imalatları, ikinci işlemler vb. gibi birçok adım, maliyet ve zaman harcanmaktadır. Bilgisayarda çizilen tasarımların seri üretime geçmeden önce hızlı prototipleme yöntemi ile üretilmesi ve bu üretilen prototiplerin çeşitli testlerden geçmesi söz konusudur. Bu işlem basamakları geleneksel yöntemler ile yapıldığında günler hatta haftalarca sürebilirken hızlı prototipleme ile bu süreç çok kısalmaktadır” dedi.

“AMACIMIZ REKABET GÜCÜNÜ ARTTIRMAK”

UKUB Yönetim Kurulu Başkanı Şahan Eçin’e vekaleten UKUB Yönetim Kurulu Üyelerinden Ali Başak; ‘’UKUB, sektöre fayda sağlayacak tüm çalışmalarını devletin sağlamış olduğu maddi desteklerden de faydalanarak, bütçelendirerek hayata geçirmekte, tüm çalışmalarını proje odaklı yürütmektedir. Amacımız Ortak Kullanım Merkezi, Teknoloji Ar-Ge Merkezi kurarak işletmelerin ilk yatırım ve işletme maliyetlerini düşürmek, rekabet gücünü arttırmak, güncel teknolojilerin yakından takip edilmesini sağlamaktır. Projemizin sektörümüze güç katmasını temenni ederiz.’’ dedi. Başak, Birliğe ve sektöre vermiş oldukları desteklerden dolayı BEBKA’ya teşekkürlerini sunarak, bu işbirliklerinin devam etmesini temenni etti.