İLETİŞİM

FİRMA SEKTÖRLERİ

BORÇELİK ÇELİK SANAYİİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

HAKKINDA;

Türkiye’nin En Büyük ve En Yüksek Kaliteli Galvanizli Çelik Üreticisi

1990 yılında Türkiye’nin ilk özel ve en büyük ikinci yassı çelik üreticisi olarak kurulan Borçelik, faaliyetlerine 1994 yılında“soğuk haddelenmiş rulo sac” üretmek üzere başlamıştır. Borçelik, 1994, 2003 ve 2008 yıllarında gerçekleştirdiği toplam 530 milyon USD seviyesindeki yatırımların ardından üretim kapasitesini 1,5 milyon tona yükseltmiştir. Üç soğuk haddeleme ve üç sıcak daldırma galvaniz hattına sahip olan Borçelik, 900 bin tonluk galvaniz kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük ve en yüksek kaliteli galvanizli çelik üreticisi konumundadır.

Dünyanın en büyük çelik üreticilerinden ArcelorMittal ve Borusan Holding ortaklığı ile çalışmalarını sürdüren şirketimizin pazardaki güçlü konumunun temelinde dinamik iş gücü, yenilikçi yaklaşımı, kendini geliştirmek ve büyümek için yaptığı süreklilik arz eden yatırımları, müşteri odaklı hizmet ve kalite anlayışı yer almaktadır.

Üretim faaliyetlerini Gemlik’te toplam 240 bin m2’lik tesislerinde sürdüren Borçelik, tamamı sanayi hammadde girdisi olan sıcak daldırma galvanizli çelik, soğuk haddelenmiş çelik ve sıcak haddelenmiş (asitlenmiş ve yağlanmış) çelik gruplarında üretim gerçekleştirmektedir. Borçelik; ticari, çekme, derin çekme, ekstra derin çekme, dual fazlı, fırında sertleşebilen, refosforize, HSLA (düşük alaşımlı yüksek mukavemetli), yüksek karbonlu çelikler, emayelik ve yapı çeliği kalitelerinde üretim yapmaktadır. Borçelik’in yıllık toplam 1,5 milyon tonluk üretim kapasitesi; 600 bin ton soğuk haddelenmiş, 900 bin ton sıcak daldırma galvanizli çelikten oluşmaktadır.

Fark Yaratan Başarılar
Borçelik, 2001 yılında TÜSİAD’ın KalDer Büyük Ölçekli Kuruluşlar Kategorisi’nde EFQM Mükemmellik Modeli Ulusal Kalite Başarı Ödülü’ne, 2006 yılında ISO tarafından verilen Çevre Teşvik Ödülü’ne, 2008 yılında uzun yıllardır başarıyla sürdürdüğü Toplam Verimli Bakım Yönetimi (TPM) çalışmaları sonucunda Japon Planlı Bakım Enstitüsü JIPM Mükemmellik Ödülü’ne, 2012’de JIPM Mükemmellikte Devamlılık Ödülü ve 2009 BUSIAD Çevre Ödülü’ne layık görülmüştür. 2010 yılında IMMIB (İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri) tarafından düzenlenen “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”nde yılın yassı çelik ihracatçısı ödülünü almıştır.

Borçelik bunun yanı sıra, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından
düzenlenen Ekonomiye Değer Katanlar 2014-2015-2016-2017-2018-2019
Ödülleri’nde Bursa Metal Sektörü Birincisi Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır.