Tel: +90 224 261 58 92 | Fax: +90 224 261 58 93 | Email: [email protected]Tamamlanan Projeler

UKUB TERSİNE MÜHENDİSLİK MERKEZİ SEKTÖRÜMÜZÜN HİZMETİNDEDİR.


Ortak Kullanıma Yönelik Tersine Mühendislik Merkezi Kurulumu

UKUB (Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği) olarak, Bursa-Eskişehir-Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) 2011 yılı Ar-Ge ve Yenilikçilik Mali Destek Programı kapsamında yürütülen proje kapsamında, birliğimizde Ortak Kullanıma Yönelik Tersine Mühendislik Merkezi Kurulumu tamamlanmıştır.

Tersine Mühendislik Merkezi ‘nde BEBKA’nın mali desteği ile alınan; 1 adet tarama cihazı, 1 adet tersine mühendislik yazılımı, 1 adet CAD programı, 1 adet tersine mühendislik merkezi sorumlusu makine mühendisi, 1 adet sonlu eleman programı, tersine mühendislik merkezi faaliyetlerinde kullanılmak üzere 1 adet araç (kiralık) bulunmaktadır.

Tersine Mühendislik Merkezi

UKUB’ un, BEBKA’ nın mali desteği ile kurmuş olduğu Tersine Mühendislik Merkezi, üyelerimize ve diğer firmalara tersine mühendislik faaliyetleri kapsamında hizmet verecektir. Bu bağlamda, yedi eksen tarama yapabilen bir adet tarama cihazı devreye alınmıştır. Tarama cihazı ile taranan dataları, yine proje kapsamında BEBKA’ nın desteği ile alınan XOR Tersine Mühendislik Yazılımı ve Rapidform CAD programı ile istenilen formattaki CAD datalara dönüştürülebilmektedir. Tarama faaliyetleri gerek UKUB ofiste bulunan Tersine Mühendislik Merkezi’nde, gerekse hizmet isteyen firmanın istediği bir alanda gerçekleştirilebilmektedir.

Sonlu Eleman Programı

Sonlu Eleman Programı, elde edilen CAD datalar üzerinden gerçek çalışma ortamındaki şartlarda simülasyon yaparak geliştirilecek ürünü önceden test etme imkânı sağlanmaktadır. Böylece büyük maliyetlerden kurtularak hesapların doğruluğu test edilebilmektedir. Birliğimiz bünyesindeki Tersine Mühendislik Merkezi’nde Solidworks Premium sonlu eleman analiz programı yazılımı kullanılmaktadır. Tersine Mühendislik Merkezi’nde gerçekleştirilen sonlu eleman analizlerinden birkaçı aşağıda örnek olarak verilmiştir:

  • Statik Analiz (FEA)
  • Kinematik Analiz
  • Tolerans Yığılma Doğrulaması
  • Boru, Hidrolik Boru ve Elektrik Kablo Hattı Oluşturma
  • ECAD’den MCAD’e Geçiş
  • Kuvvet, Basınç, Yatak Yükü, Moment Oluşturma
  • Parça Analizi
  • Kaynaklı, Sürtünmeli ve Serbest Kontaklı Montaj Analizi
  • Vb.

Uzman Kadro

Tersine Mühendislik Merkezi ‘nde gerçekleştirilecek faaliyetler konusunda uzman personel tarafından yürütülmektedir. Proje kapsamında istihdam edilen makine mühendisi personel, tersine mühendislik yazılımı ve cihazı, 3 Boyutlu koordinat ölçümü konularında uygulamalı eğitimler almıştır. Bunlar ile birlikte, proje kapsamında BEBKA’nın mali desteği ile Kalıp Malzemeleri ve Isıl İşlem Bilgisi, Geometrik Ölçülendirme ve Tolerans, Ölçme Tekniği ve Kontrol, Sac Metal Kalıp Tasarımı, Enjeksiyon Kalıbı Teknolojisi ve Tasarımı eğitimlerine katılmıştır.
Haberdar Olun!

E-Posta adresinizi brakarak, bültenlerimizi e-posta olarak alabilirsiniz.


LİNKLER

İLETİŞİM

Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği
Alaaddin Bey Mah.
Pazar Cd. Sera Plaza 29/D/4
Nilüfer / BURSA

Tel: +90 224 261 58 92

Tel: +90 224 261 58 93

Email: [email protected]