Tel: +90 224 261 58 92 | Fax: +90 224 261 58 93 | Email: [email protected]Tamamlanan Projeler

AB PROJESİ- İŞSİZ GENÇLERE MESLEK ŞANSI


Uludağ Üniversitesi (UÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunun Uluslararası Kalıp Üreticileri Birliğinin katkılarıyla hazırladığı "Kullan Kazan (K2)" projesi, AB fonlarından 208 bin 569 avro hibe kazandı.

UÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Rıdvan Ezentaş, projenin tanıtımı için UÜ Rektörü Prof. Dr. Mete Cengiz ve Uluslararası Kalıp Üreticileri Birliği (UKUB) Başkanı Şamil Özoğul ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, CNC imalat tezgahları ve plastik enjeksiyon makinelerinin, seri imalat tezgahları olmaları nedeniyle sektördeki firmalarda yüksek oranlarda kullanıldığını belirtti.

İmalat sanayinde faaliyet gösteren firmaların büyük çoğunluğunun KOBİ ölçeğinde olduğunu kaydeden Ezentaş, "Hızla gelişen KOBİ’ler proje kapsamında eğitimleri verilecek bu ileri teknoloji tezgahları, gerçek anlamda kullanacak teknik bilgi ve imalat tecrübesi kazanmış personele ihtiyaç duymaktadır. Buradan hareketle hem işsizin hem de işverenin kazanacağı bir mesleki bilgi ve beceri kazandırma eğitim çalışması olarak projemiz ortaya çıkmıştır" dedi. 

Ezentaş, sektörde çalışanlara bilgi birikimi ve tecrübe kazandırılmasına yönelik alt yapı da hazırlayacak proje kapsamında 90’ı bayan toplam 180 işsiz kişinin eğitim imkanına sahip olacağını belirterek, eğitimlerin 3’er aylık sürelerle 9 ay süreceğini, grupların da 30’ar kişiden oluşacağını kaydetti.

Kursiyerlerin haftanın 2 günü UÜ’de teorik ve uygulamalı eğitimler alacağını, 4 gün de yerleştirilecekleri firmalarda işyerinde uygulamalı eğitim göreceklerini anlatan Ezentaş, eğitimler sonunda başarılı olacak kursiyerlere UÜ sertifika belgesi verileceğini, kurs boyunca iyi performans sergileyen katılımcıların istihdamının da hedeflendiğini belirtti. 

Ezentaş, CNC operatörlüğü kursuna 18-24 yaş grubundaki İşkur’a kayıtlı kişilerin, plastik enjeksiyon pres operatörlüğü eğitimlerine de 18-30 yaş grubundaki yine İşkur’a kayıtlı işsiz kadınların katılabileceğini bildirdi. Rektör Prof. Dr. Mete Cengiz de, krizleri fırsata dönüştürmek için küçük de olsa bir adım attıklarını ifade ederek, mesleki eğitimin önemine dikkati çekti.
Haberdar Olun!

E-Posta adresinizi brakarak, bültenlerimizi e-posta olarak alabilirsiniz.


LİNKLER

İLETİŞİM

Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği
Alaaddin Bey Mah.
Pazar Cd. Sera Plaza 29/D/4
Nilüfer / BURSA

Tel: +90 224 261 58 92

Tel: +90 224 261 58 93

Email: [email protected]