TR

EN

KALIPÇILAR VADİSİ PROJESİ OSB ARAZİSİNE YAPILIYOR

KALIPÇILAR VADİSİ PROJESİ OSB ARAZİSİNE YAPILIYOR

UKUB Başkanı Şamil Özoğul, Yalova’da kurulacak Kalıpçılar Vadisi’nin çevreye ve tarımsal üretime olumsuz etkileri olmayacağını söyledi. Özoğul, 2003 yılında Bilişim OSB için bakanlık tarafından tahsis edilen boş arazide yapılacak Kalıpçılar Vadisi’nin ülke ve bölge ekonomisine büyük katkısı olacağını da vurguladı.

Yalova’da kurulacak Kalıp İmalatı İhtisas OSB (Kalıpçılar Vadisi) projesinin bölgedeki tarımsal üretime ve çevreye olumsuz etkisi bulunmadığı açıklandı. Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği (UKUB) Başkanı Şamil Özoğul, projenin 2003 yılında Bilişim OSB için bakanlık tarafından tahsis edilenboş arazide yapılacağını ve tamamlandığında ülke ve bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacağını vurguladı

Yalova Kazımiye Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yaşar Demir’in Kalıpçılar Vadisi Projesi’ni istemediği yönündeki açıklamalarını üzüntüyle karşıladıklarını söyleyen UKUB Başkanı Şamil Özoğul, “Biz Yalova’ya, Yalova ekonomisine zarar vermeye değil, tam tersine katkı yapmaya geliyoruz. Proje hayata geçtiğinde bölge ekonomisine yıllık 750 Milyon Dolar katma değer sağlayacak” dedi.

ARAZİ YILLAR ÖNCE OSB İLAN EDİLMİŞTİ

Şamil Özoğul, Kalıpçılar Vadisi’nin Yalova’da Bilişim OSB olarak tahsis edilen ve üzerinde kısmi yapılaşmanın başladığı, yıllardır atıl durumda bekletilen arazi üzerinde yapılacağını söyledi. Bölgeye sonradan OSB statüsü kazandırılmadığını vurgulayan Özoğul, “İddia edildiği gibi tarım alanında bu işi yapmaya kalkışmadık” diye konuştu.

Projenin, çevreye zararı olmadığını da vurgulayan Özoğul, “Biz işe Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ÇED’e tabi değildir raporu alarak başladık. Yalovalılar bizi davet ettiler, geldik yeri beğendik ve işe koyulduk” dedi. Kalıp üretiminde çevreye zararlı atık olmadığını belirten Özoğul, aldıkları raporun bunun kanıtı olduğunu vurguladı.

KALIPÇILIĞIN KATMA DEĞERİ YÜKSEKTİR

Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek istediğini de vurgulayan Şamil Özoğul, bu hedef için Türkiye’nin katma değeri yüksek üretim modellerine geçmesi gerektiğine de vurgu yaptı. Kalıpçılığın katma değeri yüksek bir sektör olduğuna dikkat çeken Özoğul şunları da söyledi:

“Her gün artan genç nüfusumuza yeni istihdam alanları açmak zorundayız. Çevreye zararı olmayan katma değeri yüksek olan üretim modellerine geçerek ülkemizin yarınlarını güvence altına almalıyız. Bizler ülkemiz sanayisi için büyük öneme sahip olan kalıp sektörünün, ortak bir alanda üretim yapması, içinde teknik eğitim verilebilecek sosyal alanları ile örnek olacak Kalıpçılar Vadisi projesini bu amaçla hazırladık. Projemizi hızla tamamlayıp biran önce ülke ve Yalova ekonomisine katkı yapmak hedefindeyiz.”