Tel: +90 224 261 58 92 | Fax: +90 224 261 58 93 | Email: [email protected]BAŞKANIN MESAJI

Değerli Kalıpçılar,

Sektörümüz adına verimli geçen bir yılı daha geride bırakıyoruz.
2014 yılı içerisinde UKUB olarak en önemli çalışmalarımız UKEM (Ulusal Kalıpçılık Eğitim Merkezi) ve Yalova Kalıp İmalatı İhtisas OSB’nin kurulum çalışmaları oldu.

Sadece kalıpçılık sektörünün değil başta sanayi olmak üzere ülkemizdeki tüm sektörlerin en önemli sorunu haline gelen nitelikli ara personel eksikliği, ülkemizin gelişmesini ve büyümesini engelleyen bir tehdit unsurudur.

UKUB olarak, nitelikli personel eksikliği sorununa karşı bugüne kadar yürüttüğümüz birçok önemli çalışmamız oldu. Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız işbirliği protokolü kapsamında meslek liselerimiz ile ortaklaşa düzenlediğimiz sertifikalı eğitimler, Meslek Liseler Arası Ulusal Kalıp Yarışması ve son olarak faaliyete geçirdiğimiz UKEM, mesleki eğitim sorununu çözmeye yönelik gerçekleştirdiğimiz projelerdir.

UKEM bünyesinde görev alan, onlarca yıl sektörümüze değerli katkılar sağlamış olan tecrübeli, profesyonel eğitmenlerimiz ve sektöre gönül vermiş genç, dinamik mühendis arkadaşlarımız ile üyelerimizin ve sektörümüzün ihtiyacı olan eğitimleri vermek ve sektörümüzün gelişmesine katkıda bulunmak en önemli görevlerimizdendir.

Sektörel bir sivil toplum kuruluşu olarak yürüttüğümüz bu mesleki eğitim çalışmaları elbette ki tüm sorunları çözmeye yeterli değildir.

Teknik ara personelin nicelik eksikliği ve eğitim kalitesinin yeterli seviyede olmaması, buzdağının görünen kısmıdır. Ama çok daha derin olan asıl sorun, gençlerimizin emek yoğun işlerde çalışmaya karşı isteksiz olmalarıdır. Mesleki eğitim almak ve “çalışarak kazanmak” isteyen gençleri bulduktan sonra onları yetiştirmek işin daha kolay kısmıdır.

Bu isteksizliğin kırılması ve gençlerimizin mesleki eğitim almaya özendirilmeleri gerekmektedir. Kalıpçılık gibi stratejik öneme sahip mesleklere yönlendirilmelerinin ülkemizin geleceği için ne kadar önemli olduğunun başta ebeveynler olmak üzere konunun tüm muhatap ve sorumluları tarafından iyi anlaşılması ve en kısa sürede gerekli çalışmaların başlatılması şarttır.

Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi önce hedefler ortaya konmalı sonra hedefe ulaşmak için stratejiler belirlenmeli, ihtiyaç duyulan kaynaklara ve değişen koşullara göre de stratejiler sürekli revize edilmelidir.

Eğitim sisteminin bugün düzeltilmesi durumunda bile sonuçlarının ancak 10 yıl sonra alınacağını göz önünde bulundurduğumuzda Türkiye’nin 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olması bu nüfus yapısı ile maalesef rasyonel bir hedef değildir.

Her şeye rağmen biz kalıpçılar güzel ülkemizi layık olduğu gelişmiş medeniyetler seviyesine ulaştırmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.


Saygı ve Sevgilerimle,
Şamil ÖZOĞUL
UKUB Yönetim Kurulu BaşkanıHaberdar Olun!

E-Posta adresinizi brakarak, bültenlerimizi e-posta olarak alabilirsiniz.


LİNKLER

İLETİŞİM

Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği
Alaaddin Bey Mah.
Pazar Cd. Sera Plaza 29/D/4
Nilüfer / BURSA

Tel: +90 224 261 58 92

Tel: +90 224 261 58 93

Email: [email protected]