İLETİŞİM

FİRMA SEKTÖRLERİ

AKÇELİK DEMİR ÇELİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

HAKKINDA;

Akçelik Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş. 1978 yılında Sayın Salih KILIÇ tarafından İzmir’de kurulmuştur. İlk günden itibaren müşteri talep ve isteklerini hep ön planda tutan Akçelik, işi doğru tespit et, doğru işi yap prensibini benimsemiştir.

Müşteri talepleri doğrultusunda uzun yıllar vasıflı çelik tedarik ve satışını sürdüren Akçelik, sektörel ihtiyaçları ve şirket hedeflerini dikkate alarak 1990’da ilk parlak çelik fabrikasını İzmir AOSB’de açmıştır.

Çemtaş ve Asil Çelik bayilikleri ile sektörde ivme kazanan Akçelik, 2002 yılında Dünya markası olma yolunda genel merkezini sanayinin yoğunlaştığı Kocaeli’ne taşıma kararı almıştır. 2004’te üretime giren fabrikanın yanı sıra, “Sürdürülebilir Büyüme Vizyonu” ile 2005’te şirket unvanı A.Ş,’ye çevrilen Akçelik, 2006 yılında Konya, 2012’de Ankara, 2013’te Gebze ve 2014’te İstanbul Avrupa yakası dağıtım merkezlerini devreye sokmuştur.

2019 yılında tüm makinelerini, Endüstri 4.0 kapsamında gerçekleştirdiği büyük yatırım ve modernizasyonlarla entegre üretim hattına dönüştürmüş ve üretim kapasitesini 90.000 tona çıkarmıştır.

Akçelik,  yıllar içerisinde dünyanın her köşesinde bulunan tüm vasıflı çelik üreticilerinden oluşan geniş bir tedarik ağı oluşturmuştur.

Kurduğu “Çelik Servis Merkezi” sayesinde hem müşterilerinin sıcak ürün ihtiyacını hem de vasıflı parlak çelik taleplerini karşılamaktadır. Lojistik merkezleri sayesinde müşterilerinin vasıflı çeliğe kolay ulaşmasını sağlanırken, oluşturulan Akçelik Online ile de 7/24 satış imkânı sunulmuştur.

Bir dünya markası olma vizyonuyla yoluna devam eden Akçelik, Türkiye’de bulunan 1.300 müşterisinin yanı sıra 4 Kıtada 60 ülkeye yaptığı ihracat ile sektörün sayılı firmaları arasında yerini almıştır.

Akçelik, 2020 yılında Almanya Kerpen’deki BWS Blankstahlwerk Sindorf GmbH fabrikasını satın alarak gücüne güç katmıştır.

2021 yılında Romanya’daki Tristar Steel şirketinin %58’lik hissesini satın alarak, yeni bir ortaklığa imza atıldı. Bu ortak girişim sayesinde Akçelik, yüksek katma değerli ürünlerde know how kazanarak yeni bir pazarda güçlü bir oyuncu olmuştur.

Çalışanları, tedarikçileri ve müşterileri ile büyük bir aile olan Akçelik, günü değil geleceği planlamaktadır.